Lietuvoje daug vietų, kuriose tarp automobilių vairuotojų ir pėsčiųjų iškyla priešprieša, tačiau viena jų, Vilniaus Gedimino prospektas, turi itin ilgą nesantaikos istoriją. Pastaruoju metu ji itin paaštrėjo.


Šios vietos sostinės širdyje žmonės nepasidalija jau daug metų. Nors dalyje prospekto kabo kelio ženklai „Gyvenamoji zona“, reiškiantys pėsčiųjų pirmenybę prieš transporto priemones, toje pačioje atkarpoje įrengtos kelios pėsčiųjų perėjos, kurios prieštarauja „Gyvenamosios zonos“ ženklo logikai. Vairuotojai nelogiškas ženklų sekas interpretuoja vienaip, pėstieji – kitaip, o tiesos rasti nepavyksta. 


Be to, Gedimino prospektu važiuoti yra draudžiama naktimis bei savaitgaliais, tačiau ne visi vairuotojai paiso šio reikalavimo. Prieš dešimtmetį su tuo buvo elgiamasi itin griežtai: Gedimino prospekto „nedarbo“ metu šis būdavo fiziškai atitveriamas specialiais iš žemės iškylančiais kuolais, pro kuriuos joks automobilis nepravažiuotų. Tačiau kildavo nemažai problemų dėl specialaus transporto kaip policija ar greitoji pagalba judėjimo, tad tokio sprendimo buvo atsisakyta ir vairuotojų informavimui palikti tik kelio ženklai.


Jeigu kažką draudžia tik kelio ženklai, lietuviams tai neatrodo svarbu ir „jeigu labai reikia, galima tuos ženklus ignoruoti“. Tai iššaukia ne vieną konfliktinę situaciją: pėstiesiems Gedimino prospekte nutiesti platūs ir kokybiški šaligatviai, tačiau jie kartais vaikšto važiuojamąja dalimi – tą daryti turi pilną teisę. Kaip ir pykti ant vairuotojų, kurie mėgsta ignoruoti kelio ženklus.


Praėjusiais metais netgi buvo surengta akcija, pavadinta „Gedimino prospektas tik pėstiesiems“. Jos metu pėstieji vaikščiojo ta atkarpa, kuria savaitgaliais draudžiama važiuoti automobiliams, ir demonstravo įvairius akcijos ženklus. O šių metų pradžioje po konflikto su vairuotojais keli pėstieji netgi turėjo aiškintis policijos komisariate.


Netrukus po šio incidento policija išplatino viešą pasiūlymą Vilniaus savivaldybei sutvarkyti Gedimino prospektą – ne pareigūnų darbas yra spėlioti, koks kelio ženklas turi pirmenybę. Policija siūlė Gedimino pr. panaikinti gyvenamosios zonos statusą ar pakeisti kitus kelio ženklus, tačiau Vilniaus savivaldybė pasirengusi palikti dviprasmybę ir patvirtino ženklų nekeisianti. Jos sprendimas – bus įrengtos vaizdo kameros, kurios fiksuos į Gedimino pr. netinkamu metu įvažiuojančius automobilius. 


Tad vairuotojams, kurie mėgdavo nuo „McDonald‘s“ iki Katedros aikštės savaitgaliais ar darbo dienų naktimis važiuoti Gedimino prospektu, šio įpročio teks atsisakyti. Už tokį pažeidimą teks susimokėti 30-90 eurų baudą ir grės teisės vairuoti atėmimas 1-3 mėnesiams.