Lietuvos vairuotojai vis labiau vertina automobilio ekonomiškumą, bet jiems svarbi ir kaina bei automobilio saugumas. Lietuviai automobilį įprastai keičia kas 5–10 metų, o rinkdamiesi jį, kreipia dėmesį į daug kriterijų.

Automobilio spalva svarbi daugiau nei pusei lietuvių, o labiausiai patinkanti spalva yra juoda, nors nuperkama daugiau sidabrinės spalvos automobilių.

Rinkos tyrimų bendrovė „GfK CR Baltic“ tinklalapio Autoledi.lt užsakymu balandžio mėn. atliko apklausą internete, kurioje dalyvavo 1 098 žmonės. Per apklausą respondentų teirautasi, kas jiems svarbiausia automobilyje. 

Kaip teigia tyrimą atlikusios bendrovės „GfK CR Baltic“ Lietuvos padalinio vadovas Andrius Norkevičius,šiandien lietuviai labiausiai vertina automobilio ekonomiškumą, be to, jiems svarbi kaina ir automobilio saugumas. 

„Po krizės žmonės išmoko ne tik skaičiuoti, bet ir taupyti, – pasakoja A. Norkevičius. – Vis daugiau žmonių renkasi mažiau degalų ryjančius automobilius, o tai, kylant degalų kainoms, leidžia nemažai sutaupyti.“

 

Moterys labiau nei vyrai vertina ekonomiškumą ir automobilio saugumą. Ekonomiškumą vertina 71   proc. apklausoje dalyvavusių moterų, o tarp vyrų šį kriterijų vertina 58 proc. Saugumą vertina 45 proc. moterų, o tarp vyrų – tik 30 proc. Tačiau vyrai labiau nei moterys vertina patogumą ir komfortą – net trečdalis vyrų pasirinko šiuos kriterijus, o moterų – tik dešimtadalis.

„Be trijų svarbiausių lietuviams kriterijų, respondentai įvardijo automobilio komfortą ir išorės bei vidaus dizainą, bet šis kriterijus labiau vertinamas jaunesnių vairuotojų – iki 35 metų, – teigia A. Norkevičius. – Vyresniems nei 35 metų svarbesnė kaina.“ 

Rinkdamiesi automobilį lietuviai atsižvelgia į daug kriterijų. Per apklausą respondentai galėjo išvardyti visus jiems svarbius kriterijus. Daugiausia respondentų paminėjo kuro tipą: benzinas, dyzelis ar dujos, šį kriterijų pasirinko 84 proc. apklaustųjų.Taip pat svarbi automobilio markė ir modelis, šį kriterijų pasirinko 81 proc. apklaustųjų, ir kaina – 79 proc. pažymėjo ir šį kriterijų. Tačiau apklausos duomenys parodė, kad lietuviai neretai galvoja ir vertina vienaip, o elgiasi priešingai. 

„Apklausos rezultatai atspindi mūsų tautiečių gan konservatyvų ir mažai profesionalų požiūrį į automobilį, – pasakoja automobilių žinovas ir lenktynininkas Artūras Pakėnas. – Daugeliu atveju mūsų požiūris net prieštaringas. Paklausti, kas jiems svarbiausia automobilyje, respondentai atsakė, kad galingumas svarbus tik 7 proc., o renkantis automobilį tai gan populiarus kriterijus – net pusė tvirtina, kad į darbinį tūrį ir galingumą kreipia dėmesį.“

Lygiai taip pat su ekonomiškumu. Jis lietuviams svarbus, bet tarp svarbiausių kriterijų renkantis automobilį nepateko eksploatacinės (priežiūros) automobilio išlaidos ir patikimumas. 

Lietuviai taip pat kreipia dėmesį į pagaminimo metus (tai svarbu 77 proc.), į pavarų dėžės tipą (62 proc.), o trečdaliui lietuvių svarbi transmisija – ar visi ratai varomi, ar tik priekiniai, ar galiniai. Tačiau tik 4 proc. paminėjo, kad jiems svarbu, kad transporto priemonė nauja. Tai atspindi, jog naujus automobilius lietuviai vangiai perka galvodami, kad tai brangu, bet neįvertindami, kad naujesnius automobilius eksploatuoti yra gerokai pigiau.  

Per apklausą respondentų taip pat buvo teirautasi, kas kiek metų jie įprastai keičia automobilį. Rezultatai parodė, kad lietuviai automobilius dažniausiai keičia kas 5–10 metų, taip atsakė 36 proc. apklausoje dalyvavusių žmonių.

 

Lietuviams automobilio spalva svarbi – taip teigė 62 proc. apklaustųjų. Moterims automobilio spalva svarbesnė nei vyrams, bet skirtumas procentais nedidelis: tarp moterų spalva svarbi 65 proc., tarp vyrų – 58 proc. Lietuviams labiausiai patinka juoda automobilio spalva, net 29 proc. tų, kurie atsakė, jog spalva jiems svarbi, pasirinko juodą kaip labiausiai patinkančią. Bet pagal statistiką daugiausia nuperkama sidabrinės spalvos automobilių.

Antroje vietoje pagal patikimą – sidabrinė spalva, ją pasirinko 19 proc., raudona – 9 proc. apklaustųjų, kuriems automobilio spalva svarbi. Pačios nepopuliariausios spalvos – balta ir geltona, jas pasirinko vos po 2 proc., o žalia spalva patinka 7 proc.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kas lietuviams svarbiausia automobilyje?

 

Automobilyje svarbiausia

Tiek respondentų įvardino kriterijų, proc.

Ekonomiškumas

64 %

Kaina

42 %

Saugumas

37 %

Komfortas

12 %

Automobilio išorės ir vidaus dizainas bei stilius

12 %

Patogumas

11 %

Galingumas ir kiti techniniai parametrai

7 %

Įvaizdis

2 %

Ekologiškumas

2 %