Kelių eismo taisyklės parašyta, kad keleiviai yra eismo dalyviai. Specialistai pastebi, kad jie turi nemažai įtakos vairuotojų elgesiui.

 

Skatina moteris rizikuoti

 

Jei keleiviai yra vairuotojo draugai, rizika, kad jie turės neigiamos įtakos vairuotojo vairavimo stiliui, yra didesnė nei tada, kai keleiviai yra vairuotojo šeimos nariai.Tyrimai taip pat rodo, kad moterys dažniau ryžtasi rizikingiems manevrams, kai šalia važiuoja priešingos lyties atstovas. Vyrai keleiviai dažniau paskatina moteris vairuoti pavojingiau. Kai automobiliu važiuoja vien moterys, rizika, kad keleivės paskatins vairuotoją pavojingiems manevrams, taip pat mažesnė."Vyrai neretai mano esantys geresni vairuotojai nei moterys, todėl mažiau toleruoja moterį vairuotoją", – pastebėjo "Renault vairavimo mokyklos" direktorius.

 

Rizikuoja jaunuoliai

 

Keleivis neturi daryti nieko, kas bent akimirkai galėtų atitraukti vairuotojo dėmesį nuo kelio. Pavyzdžiui, važiuojant nedera atkreipti vairuotojo dėmesio į reklamas pakelėje, pastatus ar kitus vaizdus, kurie nėra svarbūs vairavimui. Nedera staiga prabilti labai garsiai ar šaukti, nes išgąsdintas vairuotojas netyčia gali atlikti pavojingą manevrą.Vairuotojui gali trukdyti ir kai kurie keleivio bandymai jam padėti: palaikyti vairą, įjungti stiklo valytuvus ar pareguliuoti radijo mygtukus ant vairo.Elgtis rizikingai ypač linkę jauni žmonės. Jaunuoliai linkę demonstruoti savo gebėjimą vairuoti atlikdami pavojingus manevrus arba skatindami vairuotoją taip elgtis. Tokiu elgesiu jie rizikuoja savo ir kitų žmonių gyvybe."Nepatyrę, vėjavaikiškai manydami, kad niekada neklysta, ir demonstruodami savo gebėjimus, jauni žmonės labai dažnai sukuria situacijas, kurių padariniai būna pražūtingi", – perspėjo "Renault vairavimo mokyklos" instruktoriai.

 

Vaikai reikalauja dėmesio

 

Ypatingi keleiviai yra vaikai – jų saugumu turi pasirūpinti suaugusieji. Jei vairuotojas keliauja vienas su vaiku, jis turi įsitikinti, kad vaikas galės pats pasiekti savo žaislus, turės kuo užsiimti keliaudamas automobiliu ir nereikalaus vairuotojo dėmesio. Jei mažylis važiuojant pradeda verkti, geriau sustoti saugioje vietoje ir tęsti kelionę tik vaikui nurimus.Atsakingas keleivis yra tas, kuris neblaško vairuotojo dėmesio, kuris tinkamai padeda vairuotojui, kai to tikrai reikia. Pavyzdžiui, padeda rasti kelią žemėlapyje. Keleivis turi įspėti vairuotoją, jei pastebėjo, kad šis pažeidė Kelių eismo taisykles. Atsakingas keleivis niekada nekeliauja su neblaiviu vairuotoju.


 

Nereikalauk, kad važiuojančiame automobilyje garsiai skambėtų muzika.

 

Nerūkyk automobilyje, jei tai gali sukelti nepatogumų vairuotojui.

 

Nesutik palaikyti vairo, kai automobilis juda.

 

Neblaškyk vairuotojo dėmesio.

 

Neleisk vairuotojui naudotis mobiliuoju telefonu be laisvų rankų įrangos.

 

Nepradėk staiga labai garsiai kalbėti ar šaukti, nes tai gali išgąsdinti vairuotoją.

 

Nesipyk su vairuotoju važiuojant automobiliu.

 

Neskatink vairuotojo atlikti rizikingų manevrų.

 

Nevažiuok su neblaiviu ar narkotikus vartojusiu vairuotoju ir bet kokia kaina stenkis įtikinti tokį vairuotoją, kad jis nevairuotų automobilio.