Dar tik ruošdamiesi vairavimo egzaminui ir mokydamiesi kelių eismo taisyklių, esame supažindinami, kad keliuose eismas ir vairuotojų elgesys turi būti grindžiamas tarpusavio supratimu ir pagarba. Tačiau kaip elgiamės, kai gavę vairuotojo pažymėjimus išvažiuojame į gatves? Ar esame mandagūs vairuotojai?

 

Visi teigia, kad kelyje užleidžia kitus vairuotojus, norinčius kur nors įvažiuoti ar išvažiuoti, atskleidė transporto skelbimų portalo Autogidas.lt apklausos rezultatai. Paklausti, kam teikia pirmenybę, užleisdami kitus vairuotojus, beveik pusė respondentų pripažįsta, kad jaučia pareigą ir ką nors kitą užleisti, jei prieš tai juos pačius kažkas užleido. Vadinasi, vienų vairuotojų atlikti geri veiksmai skatina kitų gerus poelgius.

 

Ketvirtadalis vairuotojų užleižia tuos, kurie patys yra mandagūs ir paprašo, kad juos užleistų. 14 proc. vairuotojų lemiamą vaidmenį vaidina išvaizda – šie apklausos dalyviai užleidžia jiems simpatiškus vairuotojus ar vairuotojas. Dešimtadalis teikia pirmenybę tiems, kurie vairuoja tokius pat automobilius, likęs beveik dešimtadalis (8 proc.) ką užleisti renkasi pagal automobilio markę ir modelį.

 

Netgi 99 proc. Autogidas.lt apklausoje dalyvavusių asmenų pripažįsta, kad visuomet padėkoja tiems vairuotojams, kurie užleidžia jiems kelią, stabteli, kad šie pravažiuotų ir pan. Padėka dažniausiai išreiškiama avariniu signalu (52 proc.), rankos mostu (28 proc.) arba galvos linktelėjimu (19 proc.). Vos vienas procentas nedėkoja, kai juos praleidžia.

 

Apklausos rezultatai atskleidė, kad tik kas antras vairuotojas piktinasi, jei jam nepadėkoja už tai, kad kažkam užleido kelią. Netgi 48 proc. respondetų nekreipia dėmesio, ar praleistas vairuotojas padėkoja, o 52 proc. įsitikinę, kad kiekvienas turėtų padėkoti, nes gavo paslaugą.

 

Paklausti, ar yra pastebėję, kad vairuotojų elgesys skirtųsi priklausomai nuo to, kokios markės automobilį jie vairuoja, dauguma respondentų teigia, kad elgesys dažniausiai priklauso ne nuo markės, o nuo automobilio klasės ir pagaminimo metų. Apklausos dalyvių manymu, kuo prabangesnį automobilį eismo dalyvis vairuoja, tuo mažiau mandagumo ir pagarbos kitiems iš jo galima tikėtis.

 

Autogidas.lt informacija