Beveik devyni iš dešimties vairuotojų nevažinėja žieminėmis padangomis ištisus metus. 87 procentai Autogidas.lt „Facebook“ puslapyje atliktos apklausos respondentų teigė spalio antroje pusėje ar lapkričio pradžioje keičiantys vasarines padangas į žiemines ir tik 13 proc. tikino to nedarantys – ištisus metus važinėjantys universaliomis ar tomis pačiomis žieminėmis.

Viso apklausoje dalyvavo 564 žmonės: respondentų buvo prašoma atsakyti į klausimą apie prieš žiemos sezoną automobilyje pakeistus dalykus, jie galėjo rinktis kelis iš pateiktų atsakymo variantų. Didžioji dalis apklausos dalyvių, beveik 9 iš 10, gyvena Lietuvoje, po kelis procentus – Švedijoje, Nyderlanduose, Vokietijoje, Norvegijoje ir kitose šalyse.

Daugiausia, net 87 procentai žmonių, pažymėjo pakeitę padangas – įdomu, kad tai yra daugiau nei pažymėjusių langų apiplovimo skystį. Šį atėjus žiemai pakeitė 77 procentai apklausos dalyvių.


Tam įtaką greičiausiai turi ne tik vairuotojų užmaršumas, bet ir paties skysčio specifika. Pastaraisiais metais rinkoje atsirado vasariniai langų apiplovimo skysčiai, neužšąlantys iki -2 ar -5 laipsnių temperatūros. Pastarojo lietuviškomis oro sąlygomis pakanka praktiškai 10 mėnesių – net ir gruodį kol kas tik retose vietovėse pasitaikė žemesnė temperatūra. Ir tai, tik naktimis. Kita vertus, nevertėtų pamiršti ir pačio skysčio specifikos – vasarinis paprastai būna skirtas prilipusiems vabzdžiams nuvalyti, žieminis – purvui ir druskoms nuplauti. Nereikėtų stebėtis, kad gruodį vasarinio skysčio tam pačiam stiklui nuvalyti reikia daugiau nei žieminio.


Beveik kas trečias respondentas (183, arba 32 proc.) teigė, kad prieš žiemą pakeitė degalų filtrą. Pagal šį atsakymą galima spėti, jog apklausoje dalyvavo preciziški ir atsakingai į savo transporto priemonių priežiūrą žiūrintys vairuotojai. 


Visų pirma, degalų filtras keičiamas paprastai tik dyzeliniams automobiliams, kurie sudaro apie 60 proc. viso Lietuvos lengvųjų transporto priemonių parko – remiantis šia prielaida, iš 564 apklausos dalyvių iškart galime atmesti manomus 226 benzininių automobilių vairuotojus, kuriems šis atsakymas neaktualus. Iš likusiųjų 338 daugiau nei pusė degalų filtrą pakeitė prieš šį sezoną. Šią detalę mechanikai rekomenduoja keisti kas dvejus metus, tačiau argi daug kas tų rekomendacijų klausosi? Autogidas.lt apklausa parodė, klausosi ir netgi labai atidžiai.


Kitą atsakymo variantą – akumuliatorių – pasirinko 22 proc. apklausos dalyvių. Tai gana statistinis skaičius, kadangi paprastai laikoma, jog akumuliatoriaus gyvavimo laikas yra 4-5 metai. Tad natūralu, jog vienas iš penkių vairuotojų savo automobiliui jį pakeitė prieš šaltąjį sezoną.


Net 16 procentų pažymėjo atsakymą, jog pakeitė stabdžių sistemą ar tam tikras jos dalis. Prieš žiemą kritiškai svarbu apžiūrėti stabdžių sistemą, nes net nesmarkiai įtrūkusios žarnelės, gavusios ant kelių barstomos druskos, savo gyvenimą pabaigs greitai ir kažkada nutrūkusios suteiks didelį netikėtumą vairuotojui. Jam pasiseks, jeigu tas netikėtumas pasibaigs laimingai.


Apklausa parodė, kad jos dalyviai prižiūri savo automobilius ir jais rūpinasi. Visos eksploatacinės detalės keičiamos tada, kai jas rekomenduojama keisti, o ne tada, kai jos sukelia problemų. Tai – puikus tikrų automobilių mėgėjų požiūris.